niedziela, 26 maja 2013

"Nowy przywódca" Julianna Baggott

I znowu zagłębiamy się w fenomenalnie wykreowany świat spod pióra Julianny Baggott.  I tym razem wkraczamy do krainy po wielkim wybuchu, gdzie ludzie są zmutowani i zatracili w sobie znaczną część człowieczeństwa. Nie ma tu miejsca na uczucia, gierki i rozrywki. Liczą się tylko dwie rzeczy: przetrwanie i próba uczynienia jutra lepszym.

Ci, co czytali "Nową ziemię" wiedzą, że książka skończyła się w bardzo emocjonującym momencie. W kontynuacji czeka nas jeszcze więcej przygód, a przede wszystkim jeszcze więcej wątków i wrażeń!  Grupa głównych bohaterów rozłącza się na pomniejsze ekipy, a każda musi wypełnić inne zadanie. Każda osoba stara się obalić Kopułę, lecz dążą do tego różnymi sposobami. Partridge próbuje zabić ojca tyrana, Pressia natomiast wybrała inny sposób na uratowanie świata. Do dyspozycji ma tajemniczą skrzynkę, Bradwell'a i El Capitana. Czy z ich zgłębiania tajemnic coś wyniknie? Co mogą odkryć? Pora rozpocząć grę, gdzie stawką jest życie twoje i wszystkich innych mieszkańców tej zniszczonej planety. Jesteś gotowy?"Jesteśmy ludźmi- pełnymi wad, a jednak dobrymi, prawda?"

Julianna Baggott jest cenioną przez krytyków, nagradzaną pisarką. Współzałożycielka organizacji Kids in Need- Books in Deed. Napisała aż 19 powieści, utwory zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. "Nowy przywódca" to kontynuacja "Nowej ziemi" z cyklu Świat po Wybuchu.  Książki z serii zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, a prawa filmowe do nich kupiła wytwórnia Fox 2000, producent "Zmierzchu". Autorka pracuje aktualnie nad trzecią częścią trylogii-  Nowe Jutro.

Pierwsza część serii wywarła na mnie ogromne wrażenie i nie mogłam się doczekać, kiedy sięgnę po kontynuację. Wg mojej reguły - druga część jest zawsze najlepsza- liczyłam na arcydzieło. Czy takowe otrzymałam? Raczej nie, lecz nie zmienia to faktu, że książka trzyma wysoki poziom poprzedniczki. Oprócz jednego mankamentu, na który składają się ostatnie 50 stron jest bardzo, ale to bardzo, bardzo dobrze. Lecz za chwilkę o wszystkim Wam opowiem, zanim jednak się rozpiszę,  przeczytacie jeszcze mój bezsensowny wywód o problemach, smutkach i żalach...
Nie przepadam pisać recenzji kontynuacji danych powieści. Bardzo ciężko streszcza się fabułę, gdyż trzeba się ciągle kontrolować, ażeby nie zdradzić tajemnic z poprzedniej części. Problem sprawia, również, napisanie opinii, bo dla czytelnika poprzedniego temu recenzja będzie wybrakowana, natomiast osoba, która z serią do czynienia nie miała, może (przez moją nieuwagę) dowiedzieć się zbyt wielu rzeczy. Jako że, mam strasznie mieszane uczucia po lekturze Przywódcy, swoją ocenę oprę na porównaniu poszczególnych elementów z jej poprzedniczką.

 Akcja rozwija się bardzo szybko, znajdziemy dość dużo przełomowych wydarzeń. Jak już wcześniej wspominałam nasi bohaterowie się rozdzielają, tak więc mamy więcej wątków. Na pewno jest to urozmaicenie akcji, lecz takie wzbogacenie bywało momentami denerwujące. Rzeczą naturalną jest, że losy jednej persony interesują nas bardziej, innej już mniej. Mnie zaciekawiły przygody Lydy, a na tej dziewczynie autorka skupiła się najmniej. I musiałam czytać historię, dajmy na to Partridge'a, zamiast pochłaniać opowieść Lydy. Na pewno jest tu więcej momentów zapierających dech w piersiach, aniżeli w poprzedniczce. Znamy już świat po Wybuchu, więc  tym razem autorka nie przedstawiała nam krainy, a skupiła się na kreowaniu wydarzeń i więzi między bohaterami. Jeżeli chodzi o postaci, to nie ma tu zbyt wielu nowych graczy. Bardziej, mamy do czynienia ze starymi znajomymi, których już znamy, kochamy lub nienawidzimy. Wart wspomnieć o ogromnej metamorfozie postaci. Miałam wrażenie, że niektóre persony t zupełnie inne postaci z tym samym imieniem. Oczywiście, takie przemiany są charakterystyczne, lecz nie aż na taką skalę, więc (jeszcze przed  klęską) autorka zdobyła moje uznanie. 

Ogromnym mankamentem tej książki jest ostatnie 50 stron. Powinno się na nich wyjaśnić większość wątków, a zamiast tego Baggott jeszcze bardziej komplikuje sytuacje, aż w pewnym momencie widać, że sama się w niej pogubiła. Po czym to rozpoznać? Nienaturalny przebieg akcji, inny język, a przede wszystkim 'pożyczanie' popularnych motywów i scen z literatury. Tak, właśnie te wszystkie elementy wystąpiły na samym końcu powieści. Najbardziej boli mnie to, że Baggott pokusiła się na stworzenie momentów bardzo znanych we współczesnej literaturze. Jakich? Nie chcę zdradzać, lecz czytajcie książkę uważnie, a na pewno zobaczycie!

Czasami trzeba sobie pomarudzić, zwłaszcza kiedy jest to bardzo słuszne. Mimo tak beznadziejnego końca i  licznych przekleństw, które wymówiłam w stronę Pani Baggot, "Nowy Przywódca" jest dla mnie dość dobrą kontynuacją i dalej będę iść w zaparte, że Świat po Wybuchu jest fenomenalną serią. Tymczasem, zachęcam Was do lektury obu części! Myślę, że nie pożałujecie. Ja, za to, przymierzam się do napisania mail'a z prośbą, ażeby autorka 'się ogarnęła' i wróciła do nas z trzecią częścią w wielkim stylu!

MOJA OCENA:
7/10

"Prawda jest czymś dobrym..."

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu egmont !

17 komentarzy:

 1. Ja za serią za bardzo nie przepadam.
  Ale, może pozwolę sobie na drugie podejście do niej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała ją przeczytać, mam nadzieję, że niedługo będę miała ku temu okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać obie książki, najlepiej jedna po drugiej. Mam nadzieję, że je zdobędę jak najszybciej

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszą część bardzo przyjemnie się czytało. Niebanalna, oryginalna i ciekawie napisana. Po drugą część z pewnością sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę przeczytać tę serię. Marzy mi się. *-*

  OdpowiedzUsuń
 6. Już wiesz, że mam ogromną ochotę na tę książkę, więc nie muszę nic dodawać. Po Twojej recenzji moje zaciekawienie chyba sięgnęło zenitu i wiem, że nie mam innego wyjścia jak tylko pędzić do najbliższej księgarni i kupować pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę mieć tę książkę! Pierwsza część zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie :) Jestem ciekawa co przyniesie "Nowy przywódca" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ja sobie odpuściłam tą serię :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka czeka już na mnie na półeczce :) Niedługo się za nią zabiorę :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Zobaczę, jak będzie z tym końcem. :) Książkę dopiero zaczęłam i mam nadzieję, że będzie tak dobra. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ją już na półce i nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam okazji jeszcze przeczytać, ale chętnie bym to zrobiła:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna kontynuacja. Ja z kolei obawiałam się, że druga część będzie powielaniem opisów i wątków z pierwszego tomu a tu czekała na mnie niespodzianka. Było równie ciekawie i wciągająco. :)
  Bardzo dobra recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Już ją mam u siebie na półeczce dlatego nie mogę się doczekać, aż zacznę ją czytać:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem bardzo ciekawa tej części :D Już nie mogę się doczekać kiedy zacznę ją czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie czytałam i raczej nie będę. Nastawiłam się na Gwiazd naszych wina, a co potem? Zobaczymy :3

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie pierwsza część bardzo nie zachwyciła, więc nie sięgałam po następną:)

  OdpowiedzUsuń