środa, 24 października 2012

"Drewniak" Dorota Combrzyńska-Nogala

Chyba każdy z nas, zna legendarne słowa Mikołaja Reja: "A niechaj narodowe wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają..". Język owszem, aczkolwiek wielu z nas ulega zagranicznym powieściopisarzom i zapomina o pięknej, dającej do myślenia, naszej współczesnej polskiej literaturze..
Łucja Nowakówna to młoda kobieta, mieszkająca w Łodzi razem ze swoim nudnym, banalnym narzeczonym. Od dłuższego czasu nasza bohaterka planuje zmienić swoje życie, lecz jest przyzwyczajona do dotychczasowej rutyny. Warto wspomnieć, że kobieta nie zna swojej rodziny, a jedynym prawdziwym przyjacielem, którego ona traktuje jak brata jest Bronek Skrzętny- kolega znany od podstawówki, a zarazem pomocny sąsiad z naprzeciwka.
Pewnego dnia, Łucja dowiaduję się o śmierci wujka, o którym istnieniu nigdy w życiu nie wiedziała. Co więcej, krewny pozostawia jej w spadku mieszkanie oraz cały dobytek. W ten oto sposób, Panna Nowakówna przeprowadza się do Drewniaka, aby zacząć nowe pełne niespodzianek życie... Mimo, kilku wątpliwości, jakie miałam przed przeczytaniem powieść idealnie trafiła w mój gust czytelniczy. Akcja toczy się całkiem szybko i choć momentami jest mocno przewidywalna, przy końcu przyśpiesza jak w filmie (lub książce) akcji! Autorka cały czas usiłuje utrzymać nas w napięciu, i choć raz wychodzi jej to lepiej, a raz gorzej trzeba przyznać, że spędziłam z lekturą naprawdę miły czas. Pani Dorota używa mocno dopracowanego języka, przez co książkę czyta się jeszcze bardziej przyjemnie. Bohaterowie są ciekawi, a ich osobowości są bardzo oryginalne. Główna bohaterka, mimo tendencji do łamania serc zakochanym w niej mężczyzną,jest szczerą do bólu,bezpośrednią kobietą, która wzbudziła moją sympatię!  Jej sąsiedzi są osobami, różniącymi się od siebie, a jednak tworzą idealną mieszankę! Jedyną wadą, która przykuła moją uwagę jest zbyt długi opis z tyłu książki. Zdradza on praktycznie całą akcję, przez co odbierał mi przyjemność z czytania, która i tak była duża :). "Drewniak" bawi i śmieszy, chociaż chwilami również i przyprawia nas o dreszczyk. W tej książce znajdziecie naprawdę wszystko!

MOJA OCENA:
8/10
Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG !

11 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam, szczególnie po tak zachęcającej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę poszukać tej książki, tym bardziej, że jej akcja rozgrywa się niedaleko mojego miejsca zamieszkania, więc będę ją może bardziej ,,odczuwała'':-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe. Zwłaszcza, że autorka barwnie opisuje miejsce akcji :)

   Usuń
 3. Dobrze, że napisałaś o opisie z tyłu, będę wiedziała, żeby nie czytać :) Bo książkę mam w planach i wpisuję ją koniecznie na listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jeśli na nią trafię, to czemu nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dzięki. przez cały weekend zmieniałam bloga żeby wyglądał ładnie i profesjonalnie :) Mam nadzieję, że jest to ostateczny wygląd.

   Usuń
 6. Polecę mamie, bo w mój gust ta książka nie trafia. ;P Albo siostrze, jej może się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie w moim typie ;( a szkoda..

  OdpowiedzUsuń