piątek, 5 października 2012

"Cienie na Księżycu" Zoe Marriott

Chyba każdy przeszedł kiedyś fascynacje Japonią. Trudno się dziwić, kraj kwitnącej wiśni tak bardzo różni się od naszego życia, że wydaje się być jak z innej rzeczywistości...
Suzume jest młodą, bo zaledwie czternastoletnią kobietą. Napisałam "kobietą", gdyż w kraju bardzo podobnym do Japonii, w którym żyła nasza bohaterka i w czasach, w których funkcjonowała nastoletnie dziewczynki były już wydawane za mąż. Nasza bohaterka, mieszkała jeszcze ze swoją rodziną. Zawsze mogła liczyć na wsparcie kochającego ojca oraz idealnej kuzynki, która była dla niej jak siostra. Raz na jakiś czas w domu pojawiała się surowa, wiecznie zmęczona dalekimi podróżami matka...
Wydawało by się, że Suzume wiedzie szczęśliwe życie i nic, ani nikt nie jest w stanie go zakłócić. Dziewczynka, nie zdawała sobie sprawy jak błędnie pojmuje to stwierdzenie... W jednym momencie jej życie legło w gruzach,a ona musiała się pogodzić z nowymi warunkami- mieszkania ze swoją matką i nowym ojczymem, który w rzeczywistości zabił jej kuzynkę i ojca..Dziewczyna, postanawia pomścić śmierć ojca i kuzynki, nie wie, że raniąc jednego człowieka, rani także i siebie..
Piękna, przepełniona magią powieść dla młodzieży i nie tylko. Wspaniali, niecodzienni bohaterowie. Co ważne, bohaterka nie jest kolejną ciepłą kluchą, która nie potrafi nic zrobić. W świat "Cieni na Księżycu" wprowadza nas sama Suzume- mądra, odważna dziewczynka. Niestety, nie brakuje tu wątku romantycznego, jednak jest on nietuzinkowy, choć momentami żałosny- Suzume nie potrafi określić swoich uczuć, co chwilę zmienia decyzję.  Akcja rozwija się dosyć powoli i brakuje tu zapierających dech w piersiach zwrotów akcji. Co prawda, pod koniec następuje gwałtowny rozwój akcji, jednak zakończenie jest banalne i bez pomysłu. Zdania są proste i mało rozbudowane, aczkolwiek wzbogacone o wyrazy i zwroty w języku japońskim, których znaczenie znajdziemy z tyłu książki w słowniczku.Pozycja ta przedstawia takie relacje jak : miłość, przyjaźń, małżeństwo, zdrada i wiele, wiele innych..
Podsumowując, "Cienie na Księżycu" to godna polecenia powieść dla młodzieży. Mimo, że nie brakuje jej wad jest lekką, ciepłą i mądrą lekturą bez wilkołaków i wampirów.

MOJA OCENA :
8/10

17 komentarzy:

 1. Nie przepadam za Japonią, ale książkę chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę - może nie jest jakaś super wybitna, ale ma w sobie niesamowitą magię <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ją i miło wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka ma w sobie taki urok... bardzo miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Japonia jest niesamowita, ale po tę książkę chyba nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadal fascynuje mnie Japonia i mam tą książkę od pewnego czasu na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo kilku wad, myślę, że jednak "Cienie na Księżycu" przypadną mi do gustu, gdyż lubię czytać o Japonii i jej kulturze, dlatego będę miała na uwadze tę książkę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojjj mam w planach ją przeczytać, już się doczekać nie mogę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna planuję przeczytać, ale niestety nie mam funduszy na wiele z moich książkowych zachcianek, a w bibliotekach jak zwykle nowości nie widać ;C

  OdpowiedzUsuń
 10. brzmi ciekawie, ale ostatnio mam tyle książkowych zaległości, że chyba po nią nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ogromną ochotę na tę książkę. Bardzo chętnie po nią sięgnę, myślę, że przypadnie mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie jest to książka, którą muszę koniecznie od razu przeczytać, ale kiedyś na pewno to zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa i intryfująca, na pewno się zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. I właśnie takie książki powinni czytać młodzi ludzie - trochę refleksji o życiu, innej kulturowości, hmm sama chętnie po nią sięgnę.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam wielka ochotę na tą książkę. Poszukuję jej od dawna .. kiedyś przeczytam .. :D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń