niedziela, 14 października 2012

"Osaczona" Tess Gerritsen


Wiele słyszałam o tej autorce.. Cóż nie zawsze, były to dobre opinie, jednak czułam do tych książek miętę, więc postanowiłam zasmakować twórczości Pani Gerritsen. Czy żałuję swojej decyzji?..
"Osaczona" jest kryminałem z wątkiem romansu. Pełna tajemnic powieść jest sama w sobie nietypowa, gdyż jej akcja nie rozgrywa się w Skandynawii, a w Stanach Zjednoczonych.
Miranda Wood to kobieta z fatalną przeszłością, popełniła jeden niewybaczalny błąd- spotykała się z zamężnym, żonatym mężczyzną , który był, także jej szefem. Richard Treiman był jej wielką miłością,do czas, aż nasza bohaterka zdała sobie sprawę jaki niewybaczalny błąd popełniła. Dręczona wyrzutami sumienia postanawia raz na zawsze zakończyć tę toksyczną znajomość, jednak Richard nie potrafi pogodzić się ze stratą kochanki. Zdruzgotany stratą mężczyzna, cały czas nachodzi kobietę. Kiedy, ciepłego letniego wieczoru Panna Wood odbiera kolejny telefon od niego postanawia wybrać się na spacer, gdy wraca zastaje martwego Tremain'a leżącego na jej łóżku...
Powieść jest interesująca.. Autorka we wspaniały sposób połączyła kryminał z romansem, tworząc niebanalną mieszankę gatunków. Bohaterowie są bardzo barwni, przedstawieni w obszerny sposób, przez co czułam się jakbym znała ich w rzeczywistości. Bardzo łatwo się utożsamić z główną bohaterką- Mirandą. Podczas lektury miałam wrażenia, że jej problemy i odczucia, są również moimi.
Romans, który mamy okazję tu czytać jest skomplikowany, a czasami bardzo dziecinny, jednak nie przeszkadzało mi to zbytnio, gdyż byłam pochłonięta sprawą kryminalną, która była niespodziewanie intrygująca. Akcja powieści bardzo szybko 'szła' do przodu, nie pozwalając czytelnikowi na chwilę wytchnienia. Bardzo spodobał mi się język lektury. Pani Tess odpuściła sobie pisanie zbędnych opisów, co tylko zwolniłoby akcję książki. Co więcej, dialogi były ciekawe i mało oklepane. Nie znajdziemy tu wielu błędów stylistycznych oraz 'literówek' tak często spotykanych w książkach. "Osaczona" to naprawdę dopracowana powieść, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu!

MOJA OCENA:
8,5/10

10 komentarzy:

 1. Książka już za mną i bardzo mile ją wspominam. Szczególnie intryga kryminalna zasługuje na uznanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle teraz ciekawych i godnych przeczytania ksiazek. Ta rowniez sie do nich zalicza i mam nadzieje, ze znajde na nia troche czasu :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam takiego prawdziwego kryminału, więc mam nadzieję, że uda mi się wkrótce sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do tej autorki, muszę w końcu coś jej pożyczyć bo widzę że warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę autorkę i tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej autorki, ale wiele dobrego o niej czytałam. Te dialogi mnie przekonują, ponieważ nie lubię długich opisów:)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja nie słyszałem nic o tej autorce, ale to pewnie dlatego, że nie siedzę w kryminałach skandynawskich ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. planuję sięgnąć po jakąś książkę tej autorki, może akurat po "Osaczoną" ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. przeglądnęłam Twojego bloga i już zapisałam sobie na karteczce kilka pozycji do przeczytania :)
  Uwielbiam Gerritsen, nigdy nie mogę się oderwać od jej książek.

  OdpowiedzUsuń