poniedziałek, 29 kwietnia 2013

PRZEDPREMIEROWO: "Odmieniec" Philippa Gregory

Powstało już wiele utworów na temat przemijania. Piosenki, wiersze, a nawet książki. Każda publikacja, zawiera smutną prawdę, gdyż gdzieś w głębi duszy każdy z nas myśli, że jest nieśmiertelny. A tak nie jest. Grunt to nie zapomnieć o osobach, które już odeszły. Każda epoka ma swoje cechy charakterystyczne, problemy, a nawet właściwości, które kolejnym pokoleniom wydawały się  śmieszne.  Czasy średniowiecza wydają się nam po prostu żałosne, ludzie, żyjący w tamtej epoce jacyś tacy nieżyciowi, jednakże ten czas w pełni poświęcony chrześcijaństwu jest po prostu inny od epoki nowożytnej. I w dużej mierze to, stara się nam pokazać Philippa Gregory w swojej najnowszej książce: "Odmieniec".

Po śmierci swojego ojca Izolda ma do wyboru tylko 2 opcje: poślubić mężczyznę, którego nienawidzi lub udać się do klasztoru. Każdy wybór będzie miał swoje skutki, a nastolatka, która przez całe życie mieszkała na zamku nie wie co począć. W końcu decyduje się na zamieszkanie w klasztorze. Kiedy tylko znalazła się w 'domu Bożym' zakonnice zaczęły mieć dziwne wizje, a niektóre siostry lunatykowały, krzyczały, a nawet próbowały uciec z klasztoru. Kiedy sprawa nie była już taka śmieszna i trzeba było rozpocząć jakieś działania do domu przyjeżdża Luca- wysłannik papieski, który ma za zadanie zapobiec końcowi świata, poprzez rozwiązanie wszystkich tajemnic kościoła oraz zlikwidowaniu magicznych istot." Dochodzenie można prowadzić na wiele sposobów. Nie trzeba umieć pisać, żeby myśleć. Czasami wystarczy tylko słuchać."

Philippa Gregory urodziła się w Kenii, jednakże mieszkała z rodziną w Anglii, gdzie skończyła historię na Uniwersytecie Sussex.  Jest znaną pisarką, a sławę przyniosła jej powieść "Kochanice króla". Akcja jej powieści toczy się głównie w czasach Tudorów. Jej najnowsza książka - "Odmieniec" -  jest skierowana do młodszych czytelników ( głównie młodzieży). Lektura rozpoczyna cykl  'Zakon ciemności', którego akcja ma miejsce w czasach średniowiecznej Europy.

Już od dawna chciałam przeczytać jakąś książkę tejże autorki. Wiecie co mnie powstrzymywało? Duże strony i małe literki! Naprawdę... Dlatego też, kiedy zobaczyłam w zapowiedziach najnowszą powieść Gregory dla młodzieży myślałam, że spadnę z krzesła! Od tamtej chwili wciąż wracałam myślami do "Odmieńca" i po prostu wiedziałam, że będę musiała przeczytać tę powieść.

Czas akcji, jak już wcześniej wspominałam, to okres średniowiecza. Większość wydarzeń, o których czytamy dzieje się w klasztorze. Cóż, na pierwszy rzut oka jest klimatycznie. Uwielbiam fabułę osadzoną w dalekiej przeszłości, dlatego też czytanie "Odmieńca" sprawiło mi wielką radość. Widać, że autorka posiada dużą wiedzę, na temat opisywanych przez nią czasów, dlatego też dowiadujemy się naprawdę wielu rzeczy o średniowiecznych zwyczajów. Najbardziej spodobało mi się to w jaki sposób autorka ukazała mieszkańców tamtej epoki. Każdy wierzył w Boga, lecz była to dość sztuczna pobożność. Wszystkie sprawy, na które średniowieczny homo sapiens nie znał odpowiedzi, zostały wyjaśnione poprzez występowanie wilkołaków, wampirów i innych nadprzyrodzonych istot. Momentami, takie zachowania bohaterów były po prostu śmieszne, jednakże urzeczywistniały ten klimat średniowiecza.

Bohaterowie wykreowani są w taki sposób, ażeby odzwierciedlali charaktery tamtej epoki. Ciężko mi wybrać jednego głównego bohatera, gdyż zarówno Izolda jak i Luca odegrali bardzo ważną rolę w powieści.  Obie postacie były waleczne, do końca walczyli o swoje prawa. Oczywiście, nie zabrakło wątku miłości głównych bohaterów. Co prawda, w "Odmieńcu" (na szczęście!) był to wątek drugoplanowy i nie 'zaśmiecał' tak akcji. Uczucie było dość dziwne i w sumie ciężko o takie relacji jak o miłości, jednakże ta znajomość zaczęła rozkwitać pod koniec powieści, co sprawiło, że tym bardziej wyczekuję kontynuacji. 

Podsumowując, Gregory dla młodzieży bardzo mnie zachwyciła! "Odmieniec" jest książką klimatyczną i pełną uroku, co więcej akcja opiera się na niekończących się zagadkach, co wręcz uwielbiam. Jedynym minusem były za długie rozdziały, bo książka ma ich ok. 5. A wiadomo jak to jest... Przerwie się lekturę w połowie rozdziału i ciężko jest się potem wdrążyć. W każdym bądź razie już nie narzekam! Powieść jest po prostu fenomenalna, dlatego też z niecierpliwością wyczekuję kontynuacji, a Wam polecam zapoznanie się z "Odmieńcem" !

MOJA OCENA:
9/10

"  Zawsze można poznać ładną dziewczynę po tym, jak chodzi. Ładna dziewczyna kroczy, jakby do niej należał cały świat."

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu egmont !

15 komentarzy:

 1. Muszę w końcu zabrać się za którąś z książek tej autorki, już od bardzo długiego czasu obiecuję sobie, że w końcu przeczytam "Kochanice króla", ale jak na razie nie udało mi się tego zrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Philippę Gregory :) Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę, ale to muszę ją przeczytać! Od razu w jakiś sposób przypomniała mi się Trylogia Czasu, którą wręcz uwielbiam. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. baaaardzo chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Głośno teraz o tej książce, ale ja jakoś nie mam ochoty jej przeczytać :D Nie mam pojęcia czemu. Wszędzie dobre recenzje...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Również dziś wrzuciłam jej recenzje. Podobała mi się, choć mnie najbardziej urzekły postacie Iszrak i Freize ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam zamiar przeczytać, ale to dopiero jak sprostam moim ksiązkowym zaległością. :>

  OdpowiedzUsuń
 9. Najbardziej wyczekiwana przeze mnie ksiazka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Philippę Gregory.Mam kilka jej książek i zawsze chętnie do nich wracam.Nie mogę już się doczekać kiedy "Odmieniec" znajdzie się w moich rękach:)

  OdpowiedzUsuń
 11. O zgadzam się z Tobą :) Książka jest naprawdę zacna i chcę kolejny tom!

  OdpowiedzUsuń
 12. B. chętnie ją przeczytam, ale czekam już dwa tygodnie na jej dotarcie...
  Jednak po wszystkich recenzjach i opiniach o wszystkich ksiązkach Pani Philippy, jestem prawie pewna, że i mi się ona spodoba :) I ta okładka, cudowna! :3
  Najleprze jednak, jest to, że jak napisałaś, postacie odzwierciedlają tamte czasy, przez co jeszcze bardziej ciekawi mnie ta powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Może kiedyś się na nią skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo sobie cenię tę autorkę więc na pewno i po tą książkę sięgnę :)
  A przy okazji zapraszam na mojego raczkującego bloga ;)
  http://helenahobby.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń