niedziela, 24 marca 2013

"Trauma" Sophie Hannah

Ludzki umysł zawsze krył w sobie wiele tajemnic. Każdego dnia, naukowcy próbują zrozumieć, co dzieje się w naszym centrum dowodzenia. Czy im się to udaje? Bywa różnie, ale żadne odkrycie nie zmieni faktu- nasz mózg jest nieodkrytą potęgą. Przecież... Jak wyjaśnić wszystko, co robimy, czujemy i o czym myślimy?

Amber Hewerdine jest w miarę normalną kobietą. Od kilku lat wychowuje dzieci swojej przyjaciółki, która zginęła w wypadku samochodowym- przynajmniej tak mówią wszyscy, choć tak naprawdę nikt nie zna okoliczności śmierci. Od tamtego czasu prześladuje ją również bezsenność. Amber jest coraz bardziej wymęczona, dlatego też postanawia udać się do hipnoterapeutki.
Hewerdine od samego początku jest negatywnie nastawiona do lekarki, które wydaje się być ironiczna i niesympatyczna. Mimo wszystko, nasza bohaterka zapada w stan hipnozy... Podczas całego zabiegu w jej głowie na nowo tworzą się wspomnienia, o których natychmiast zapomina. Z jej ust pada tylko jedno zdanie: "dobrzy, źli, prawi źli...""Bezsenność ma swoje dobre strony. Jeśli chcesz coś zrobić i nie zostać przyłapanym, sposobności Ci nie zabraknie."

Sophie Hannah jest dość znaną w Polsce i na świecie pisarką thriller'ów psychologicznych, na swoim koncie ma również kilka wierszy. W naszym kraju zostało wydanych kilkanaście książek jej autorstwa, a są to m.in.:  "Na ratunek", "Powiedz prawdę", "Twarzyczka", "Zabójcze marzenia" oraz "Trauma".

Bez wątpienia powieść Sophie Hannah nie jest lekturą z gatunku książek lekkich, które czyta się szybko i łatwo. "Trauma" jest napisana bardzo ambitnym i dość ciężkim językiem. Podczas czytania trzeba nieustannie 'trzymać głowę na karku', bo bardzo łatwo można się pogubić. Nie chodzi mi o to, że autorka nie umie dobrze pisać. Wręcz przeciwnie! Najnowsza powieść Pani Sophie ma wspaniały, tajemniczy klimat, a ten dostojny styl dopełnia całość. 

Akcja rozwija się dość szybko, a jej największym plusem jest to, że poznajemy historię z punktu widzenia różnych osób. Raz o wszystkim opowiada nam Amber, innym razem narratorem jest nim policjant. W książce występuje wiele opisów. Często są one długie, jednakże pod żadnym pozorem nudne. Czytałam je z zapartym tchem, aczkolwiek, mimo wszystko, brakowało mi dialogów, które bezapelacyjnie ożywiłyby niejeden moment.

O bohaterach wiele napisać nie można. Każda osoba jest tajemnicza, a autorka celowo nie odsłania przed czytelnikiwe ich tożsamości. Bo i po co? Dzięki temu, że nie wiemy, kto jest dobry, a kto zły, jakie tajemnice skrywa przeszłość, "Trauma" jest ciekawa, a przede wszystkim nieprzewidywalna. Główna bohaterka- Amber- jest osobą wyjątkowo rozważną, a nader wszystko nieidealną. Jej charakter ma wiele wad, a przeszłość jest pełna porażek- tak samo jak u mnie,czy u ciebie, drogi Czytelniku.

Reasumując, z "Traumą" poczułam dreszczyk strachu i emocji. Spędziłam z tą książką niesamowite chwile, o których nie zapomnę przez dłuższy czas. Powieść polecam fanom thriller'ów - z pewnością będziecie zachwyceni! Nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć po kolejne książki tej autorki!

MOJA OCENA:
8/10

"Prawda nie zawsze jest najprzyjemniejsza dla tego, kto musi ją usłyszeć. Ale na ogół jest najlepszym krokiem dla tego, kto ją wypowiada."

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu G+J !

15 komentarzy:

 1. Książka leży na mojej półce, planuję za niedługo po nią sięgnąć, więc się cieszę, że jest dobra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się w 100% z Twoją recenzją, mi również się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam w planie przeczytać książkę, tym bardziej cieszy mnie Twoja pozytywna opinia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam nic o tej autorce, ale po twojej recenzji stwierdzam, że chętnie zapoznam się z jej twórczością. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęcasz do jej przeczytania i to skutecznie. Fabuła brzmi ciekawie, niebanalnie. Będę musiała się z nią zmierzyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie zapowiadająca się książka, jak tylko wpadnie mi przypadkiem w łapki - z chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekałam na tę recenzję :D Ale to chyba książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię thrillery, a o autorce już słyszałam. Poza tym okładka wzbudza we mnie dreszcz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałam po nią sięgnąć, ale jednak nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią się na nią skuszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś dla mnie. O autorce nie słyszałam, ale czas najwyższy to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie książki! Dopisuję do mojej listy "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mnie ta książka zaciekawiła i chciałbym ją poznać bliżej. Twoja recenzja, jak zwykle świetna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaciekawiłaś mnie tym bardziej, ze widac, ze po jej przeczytaniu szybko sie o tej lekturze nie zapombni.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa recenzja :) A książkę mam na liście do przeczytania

  OdpowiedzUsuń