piątek, 2 listopada 2012

"Siostra" Rosamund Lupton


Nasze życie zmienia się, nawet pod wpływem najdrobniejszych wydarzeń. Przeprowadzka, kłótnia, ale także chwile szczęścia kształtują nasze charaktery i osobowości. Prawdziwe piętno na naszym życiu stwarza, śmierć bliskiej nam osoby. 
Beatrice pochodzi z Anglii, jednak mieszka w Nowym Jorku. Razem ze swoim narzeczonym prowadzi spokojne, aż chciałoby się napisać, nudne życie. Pewnego dnia dostaje wiadomość, że jej ukochana siostra Tess zaginęła. Kobieta natychmiast wraca do rodzinnego kraju i zaczyna poszukiwania swojej szalonej, pięknej i inteligentnej młodszej przyjaciółki. Tak! Dobrze przeczytaliście. Dla Beatrice, Tess nie była tylko jej o 5 lat młodszą siostrą, lecz najlepszą koleżanką, której mogła powiedzieć o wszystkim.
Poszukiwania trwają, aż po 6 dniach ciało zaginionej policja odnajduje w obskurnej szalecie w londyńskim Hyde Parku. Wszyscy są wstrząśnięci, gdyż oznajmiono, że Tess popełniła samobójstwo. Inni jak potulne pieski, przyjmują reakcję lekarzy za prawdziwą, jednak Bee na tyle dobrze znała swoją siostrę, że wie, iż ktoś musiał ją zabić. W ten sposób młoda kobiet próbuje dowieść prawdy, odkrywając straszne tajemnice..Po debiut Rosamund Lupton planowałam sięgnąć od stycznia. Niestety, tak się złożyło, że przeczytałam ją dopiero teraz, dzięki wymianie na lc. :) Naprawdę, ciężko mi cokolwiek napisać o "Siostrze". Bez wątpienia  powieść jest nietuzinkowa i w miarę ciekawa, aczkolwiek nie ma jakiegoś niepowtarzalnego klimatu, dzięki któremu książkę czytałoby się o niebo lepiej! Momentami ciekawa na tyle, że nie można się oderwać. Innym razem (zwłaszcza na początku) historia ciągnie się jak klej i naprawdę ciężko przebrnąć przez kolejną stronę.  W przeciwieństwie do rozwoju akcji, bohaterowie są bez zarzutu. Autorka w taki sposób wykreowała postacie, że naprawdę nie  możemy wiedzieć, kto jest dobry, a kto zły. Gdy, już obdarzyłam sympatią, któregoś z bohaterów, okazywało się, iż to on jest głównym podejrzanym! Niesamowite! Z człowieka wrażliwego, ludzie przemieniali się w morderców biednej Tess! Warto wspomnieć, iż nie jest to zwyczajna powieść. Pani Lupton napisała ją w formie listu, pamiętnika, przez co, "Siostra" mimo kulku wad jest wyjątkowa i niepowtarzalna! :)

MOJA OCENA:
8,5/10


20 komentarzy:

 1. Jesli mialabym wybierac po okladce to nigdy bym po nia nie siegnela bo do mnie nie przemawia - znajac recenzje moze sie jednak skusze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem, okładka jest śliczna. Owszem, widziałam ładniejsze, aczkolwiek ta odzwierciedla czas akcji powieści i moim zdaniem, przyciąga wzrok :)Aczkolwiek, każdy czytelnik ma inne gusta. Wracając do tematu, książkę naprawdę warto przeczytać. Pozdrawiam! ;)

   Usuń
 2. Widziałam parokrotnie tą książkę i mam na nią chęć. Tylko nie mam nigdy okazji ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna mam na oku tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Siostra" leży na mojej półce i czeka aż w końcu wezmę się za nią. Od dawna miałam na nią ogromną ochotę, a teraz, gdy już ją posiadam, odkładam czytanie... Jednak najważniejsze, że wiem, iż lektura będzie interesująca! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę w dalekich planach czytelniczych. Obawiam się odrobinę, czy nie zrażę się nudnymi momentami i brakiem atmosfery.
  Okładka jest śliczna!

  OdpowiedzUsuń
 6. Raz przypadkowo zaszłam do księgarni, tak o sobie :)
  Ta książka wpadła mi w ręce i pamiętam, że z trudem było mi ją z powrotem odstawić...

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach, więc cieszę sie, że Ci się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka jest fajna, a po książkę chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. też od dawna chcę sięgnąć po tą książkę, jednak przyjdzie mi na to jeszcze trochę poczekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dawna chcę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niedawno skończyłam czytać tą książkę. Jest niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka ciekawa, klimatyczna, a sama książka siedzi sobie w moim worze Tytułów, Które Na Pewno Kiedyś Przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie muszę sięgnąć po tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesuje mnie ta książka już od dłuższego czasu i chyba muszę się bardziej zmobilizować i ją poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Szkoda, że nie ma niepowtarzalnego klimatu, bo okładka może to sugerować ;P Ale mimo wszystko wydaje się być ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo chetnie przeczytalbym dobry thriller, a "Siostra" wlasnie na taki mi wyglada :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja mam na razie powieść "Potem" w planach, ale i na "Siostrę" przyjdzie czas - to pewne! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. No i widzisz, dobrze , że sięgnęłaś po nią już teraz dzięki wymianie :) Co do książki z pewnością przeczytam... za jakiś czas, jak już ją dostanę i sądzę, że mi się spodoba. Fabułą jak widzę ciekawa, przez sam początek przebrnę na pewno, dam jakoś radę, gdyż nadal będę pamiętać "Potem', które mnie urzekło i wiem, że ta powieść mnie również nie zawiedzie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapowiada się świetnie :) Już od jakiegoś czasu mam na nią chrapkę. Pewnie kiedyś tam nabędę :)

  OdpowiedzUsuń