środa, 6 czerwca 2012

"Dane wrażliwe" Ewa Nowak


 

Powieść miałam przyjemność przeczytać podczas tegorocznego weekendu majowego. Mimo, że upłynęło już trochę czasu, treść  lektury, pamiętam, tak dobrze, jakbym skończyła ją czytać wczoraj...

"Dane Wrażliwe" jest powieścią , którą czyta się bardzo krótko, za to przesłanie płynące z tej lektury, zapamiętam do końca życia..

Stare polskie przysłowie głosi : "Kłamstwo ma krótkie nogi".. Niestety, nie każdy z nas docenia mądrość i prawdziwość tego przysłowia. Nie doceniła go także, Nina Petrykowska, która na własnej skórze przekonała się o słuszności tych słów....
Jak to jest być normalną nastolatką ? Prawie, dla każdego z Was normalna rzecz.. Jednak, szesnastoletnia Nina Petrykowska nienawidziła normalności, a była normalna, dlatego nie przepadała za swoją osobą. Nie miała też chłopaka, co strasznie ją bolało. Gdy, jej koleżanki opowiadały o swoich przygodach sercowych, jej serce płakało z rozpaczy.
Postanowiła to zmienić.. Podczas jednej z rozmów, Nina wyznała swoim koleżankom, że ma ukochanego- pięknego Michała.. Do końca nie wiedziała, dlaczego wybrała takie imię.. Może dlatego, że było jednym z popularniejszych imion ? Może po prostu przez zwykłe zrządzenie losu ?
 Dziewczynki, nie chciały jej uwierzyć.. Przecież, Nina jest taka gadatliwa, od razu, by im wygadała swój sekret, nie zrobiła tego, a przecież chodzili ze sobą już pół roku..
Pewnego dnia, spokojnym Augustowem, wstrząsa przerażająca wiadomość, podczas jazdy motocykle, zginął chłopak - Michał. Owszem, Nina znała Michała, kiedyś chodziła z nim na zajęcia plastyczne, jednak nigdy go nie lubiła. Był dwulicowym, niesympatycznym gburem. w dodatku rozpieszczonym jedynakiem...
Kiedy następnego dnia, dziewczyna przyszłą do szkoły, spotkała na sobie współczujące spojrzenie koleżanek, w tym Kaśki- dziewczyny, pochodzącej z rodziny pijaków, która zawsze o wszystko z Niną rywalizowała..
Kasia zdziwiona na spojrzała na jej uśmiechniętą twarz.." Jak to, czemu jesteś uśmiechnięta ? Przecież zginął twój chłopak - Michał. Imię to samo, ty go znałaś, a my nie. To jest on, prawda Ninuś ?". W taki sposób Kasia wytłumaczyła wszystko zdziwionej Ninie, która tylko potwierdziła jej słowa skinieniem głowy...
Im dalej w las tym, więcej drzew. w tym przypadku kłamstw. Nina udaje żałobę, musi chodzić przygnębiona, zgarbiona. Wszyscy jej współczują i z nikim nie może normalnie porozmawiać. Z nikim oprócz..... jej kuzynki - Justyny, niepełnosprawnej dwudziestolatki, która mimo swojej choroby przewyższa wszystkich inteligencją..
Dziewczyny zaprzyjaźniają się, a Nina dalej brnie w swój las..
Jak zakończy się przygoda Niny ?
Czy dziewczyna znajdzie kiedyś prawdziwą miłość ?

Uwielbiam tę książkę !Wszystkie książki Ewy Nowak mają za zadanie rozluźniać i uczyć. Ta uczy nas wiele, m.in, :  nie wolno kłamać, prawdziwy przyjaciel lubi cię bez względu na twój wygląd.
Powieść jest napisana prostym językiem. Nie trzeba się zastanawiać co autor ma na myśli. Jedyną wadą jest, długość tej książki. Moim zdaniem , lektura jest zbyt krótka. Jestem przekonana, że autorka na pewno znalazłaby pomysł na przedłużenie powieści o przygodach Niny.
Akcja nie "goni". Rozwija się powoli, budując u czytelnika napięcie. Pozycja, ma w sobie coś magicznego,co sprawia, że od książki nie można się oderwać ! :)


MOJA OCENA :
9,5/10

Kochani, jutro wyjeżdżam na 4 dni w góry. Prawdopodobnie, nie będę miała dostępu do Internetu, więc w najbliższych dniach mnie tu nie zobaczycie. Wracam w niedzielę, przywożąc ze sobą przeczytany "Cmentarz w Pradze" , który coraz bardziej wciąga ! :)
Miłego długiego weekendu ! ;)

10 komentarzy:

 1. Już gdzieś czytałam o tej książce i chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci, zarówno tę pozycję jak i całą resztę twórczości Ewy Nowak. Wszystkich jej książek jeszcze nie przeczytałam, ale te co mam już za sobą są wspaniałe, a ta szczególnie ! :)

   Usuń
 2. Kilkakrotnie już przejechałam się na polskich aktorach, ale jestem tą autorką coraz bardziej zainteresowana. :) Może kiedyś sięgnę po jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna recenzja - zachęciłaś mnie do sięgnięcia po te książkę - będę jej szukać - Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Unikam takich książek, ale twoja recenzja mnie skusiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ewa Nowak to jedna z moich ulubionych autorek. Po książkę na pewno się skuszę;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi rzeczywiście ciekawie, może jeśli gdzieś zobaczę.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za twórczością tej pani.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przekonująca recenzja. Książka wydaje się być bardzo ciekawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie zaczęłam czytać i zapowiada się naprawdę ciekawie :)
  Super blog i ciekawe recenzje. Pozdrawiam i zapraszam do mnie: books-imagination.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń