poniedziałek, 29 października 2012

"Uprowadzone" Charlene Lunnon, Lisa Hoodless

"Uprowadzone" jest jedną z powieść z serii Pisane przez życie. Jest to moja pierwsza powieść z tej serii, jednak czytałam wiele recenzji, w których bloggerzy stwierdzali, iż każda pozycja jest naprawdę niezłym wyciskaczem łez. Dlatego też, przed czytaniem zaopatrzyłam się w paczkę chusteczek i poważny, wrażliwy nastrój. Czy słusznie? O tym za chwilę..
Lisa i Charlene to normalne nastolatki. Co prawda, druga z dziewczynek miała straszne dzieciństwo, lecz już od ponad roku mieszka ze swoim ojcem w nadmorskim Hastings. Tam poznała Lisę, z którą od razu się zaprzyjaźniła.
Dzień jak każdy inny. Dziesięciolatki idą do szkoły, gdy nagle zatrzymuje się turkusowe auto, a kierowca wychodzi z pojazdu i podchodzi do dziewczynek. Knebluje im ręce i wrzuca do bagażnika. Tak zaczyna się ich największy koszmar, gdzie ich życia zależy jedynie od pomysłów szaleńca.Szczerze mówiąc, jestem tą książką rozczarowana. Co prawda, jest to moje pierwsze spotkanie z serią, aczkolwiek moi znajomi aż piali z zachwytu nad niektórymi pozycjami. Nastawiłam się na płacz i potok łez, a tu proszę! Podczas czytania nie uroniłam ani jednej łzy! Generalnie jestem wrażliwą osobą, więc bardzo współczułam bohaterkom, ale nie poczułam do nich jakiś szczególnych więzi, co zdarza mi się bardzo często, szczególnie w tego typu książkach.
Niewątpliwym plusem jest to, że poznajemy akcję z punktu widzenia obu bohaterek, co sprawia, że wiemy więcej i lepiej potrafimy zrozumieć psychikę każdej dziewczynki. Nie wiem czy zauważyliście, ale imiona autorek są takie same jak bohaterek! Lisa oraz Charlene nie tylko występują w lekturze, lecz także ją napisały! Pod względem stylistycznym książka ma wiele wad i nie ma ty przełomowych momentów akcji, autorki wspaniale oddały uczucia i klimat tego wydarzenia. Mimo dorosłego wieku, te 2 kobiety powróciły do przeszłości i dziecięcym językiem i rozumowaniem wspominały o niektórych sytuacjach.
"Uprowadzone" nie są arcydziełem, jednak po przeczytaniu można wysunąć wnioski oraz porozmyślać nad trudnymi sprawami. Jak dla mnie jest to przeciętna powieść, mająca kilka zalet, które ostatecznie sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko.

MOJA OCENA:
7/10


16 komentarzy:

 1. niedługo będzie mi dane ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie spodobałaby mi się. Zapraszam do mnie http://kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kojarzy mi się z Uprowadzoną Lucy Christopher, a tamta książka bardzo mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, "Uprowadzonej", o której wspominasz nie czytałam, ale ogarnęłam ją sobie na lc.pl i faktycznie zapowiada się bardzo ciekawie :)

   Usuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam wiele książek z tej serii i całkiem miło je wspominam :d
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi nienajgorzej, mimo paru mankamentów nie czuję się zniechęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Za sobą mam na razie jedną książkę z tej serii, mianowicie "Skrzywdzoną", ale już kilka innych czeka na półce. "Uprowadzonych" jeszcze nie czytałam, ale mam tę pozycję w planach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam kilka pozycji z tej serii i, że się tak wyrażę, szału nie ma. Jednak warto czasem poczytać takie książki. Naprawdę warto...
  Muszę wrócić do tej serii

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam jedną książkę z tej serii, ale na razie boję się ją czytać. Opowiada o molestowaniu dzieci, a tego tematu trochę się obawiam. ,,Uprowadzone" chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, ale ze mną było tak jak z Tobą. W ogóle mnie to nie poruszyło. Nie utożsamiłam się z bohaterkami. Nie "poczułam" tej książki, jeśli mogę tak to ująć. Ciężko mi ocenić treść, bo nie mogę oceniać czyjegoś życia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z tej serii czytałam tylko "Skrzywdzoną" C. Glass i jest to naprawdę wzruszająca historia. Może bardziej przypadłaby Ci do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje przyjaciółka ją czytała i również chwaliła, więc pewnie w najbliższym czasie po nią sięgnę :)

   Usuń
 12. Trochę już było książek w tej tematyce, ale ta mnie jakoś do siebie przekonuje, więc poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. świetna recenzja! Chyba skuszę się i przeczytam :)

  www.recenzje-cherry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń